Sposoby na lastryko

26 kwietnia, 2022 Autor centrumcosmetica Wyłączony

Lastryko weneckie , częściej nazywane lastrykiem weneckim , jest typem podłogi typowej dla obszaru Wenecji i Trivenety .

Posadzka wykonana jest z granulek marmurowych i kamiennych o średnicy do 40 mm, które zawierają wapno (lub cement ) zmieszane z drobnym grysem i drobnym cocciopesto jako spoiwem , o średnicy do 5 mm.

To, co jest obecnie znane jako taras wenecki, było używane od czasów starożytnej Grecji . Dzięki panowaniu rzymskiemu zyskał rozgłos także we Włoszech .

Początkowo bita posadzka była niczym innym jak zmieloną terakotą , która mogła pochodzić z wcześniejszych rozbiórek lub z jakichkolwiek odpadów technologicznych, zmieszanych ze spoiwem, a następnie wapnem. Uważa się, że nie był nawet piaskowany, co pozwala na normalne użytkowanie wydobyć wielkość ziarna mieszanki.

Wprowadzanie do mieszanki drobnych kawałków marmuru jest prawdopodobnie spowodowane względami estetycznymi, ale jednocześnie zwiększa jego odporność na zużycie . Wśród najbardziej godnych uwagi przykładów są dzieła dekoracji artystycznej, które można znaleźć w rzymskich willach . Lastryko – ciekawe pomysły

Rodzaje konstrukcji podłóg wahają się od drobnoziarnistego do średniego z wyprofilowaniem wariacji kolorystycznych między polami i pasami. W XIX wieku zastosowano grubsze ziarno z nieregularnym profilowaniem tessery. Później, na początku XX wieku , zaczęto stosować drobniejsze usłojenie, profilować regularnymi tesserami i wstawiać secesyjne zdobienia .

Do dziś jako spoiwo stosuje się wapno hydrauliczne , chociaż ze względów ekonomicznych często w fazie układania stosuje się cementy portlandzkie o kontrolowanym skurczu , co skraca czas potrzebny do uzyskania końcowego efektu.

Z biegiem czasu, ze względów ekonomicznych, wprowadzono na rynek płytki grysowe w formacie 20×20 cm, co jest kompromisem, który według niektórych zdeprecjonował weneckie lastryko jako produkt rzemieślniczy, ale z drugiej strony rozmiar godny uwagi sposób dyfuzji.